تبلیغات
history,education,music - روش های موثردر یاد گیری مطالب درسی
تاریخ : چهارشنبه 13 بهمن 1389 | 10:23 ب.ظ | نویسنده : منوچهر مرتضی پور دهکردی

اصول  یادگیری و مطالعه:

یادگیری: یادگیری اساس رفتار آدمی است . بیشتر رفتارهای مردم ، حاصل آن چیزی است که فرا گرفته اند. به طور کلی انسان با پدیده ی یادگیری  میتواند رفتار اجتماعی ،عاطفی،روانی، عقلانی و تا حدودی جسمانی خود را بهبود بخشد.چون وضع افراد از لحاظ خصوصیاتی که ذکر شد باهم متفاوت است.به همین جهت جریان یادگیری نیز در افراد مختلف می باشد. علاوه براین موقعیت یادگیری نیز در جریان یادگیری موثر است .

عوامل موثر در یادگیری و مطالعه:

 

1- تعیین هدف:

 

یکی از مسائل مهم در امر یادگیری ومطالعه، تعیین هدف است و چنانچه در مطالعه، هدف مشخص نباشد، سرعت یادگیری ، یادآوری، حفظ و نگهداری مختل میشود . هدفی که انتخاب می کنید باید عاقلانه و قابل دسترسی باشد و برای رسیدن به اهداف خود باید حتماًتلاش کنید.

 

2- انگیزه و علاقه:

 

آنچه در یادگیری و مطالعه نقش بسیار مهمی دارد‏ ،علاقه و انگیزه . انگیزه میل ورغبتی است كه از درون شخصی برمی خیزد ورفتارشخص راتحریك وآن را در جهتی مشخص هدایت می كند. زمانی كه افراد با علاقه دنبال موضوع و مطلبی می روند، توجه و كوشش آنها برای یاد گرفتن مطلب چندین برابر می شود. اگر برای رفتن به دانشگاه، انگیزه ی كافی ندارید، سعی كنید با تحقیق بیشتر در مورد دانشگاه و رشته های دانشگاهی، این انگیزه وعلاقه را در خود ایجاد كند.مثلا‏ٌ از خود سوال كنیم چرا باید به دانشگاه بروم؟ واز راه های دیگری كه می توانید در خود ایجاد انگیزه كنید، این است كه یادگیری ها و دیگر نقدهای خود را به منظور افزایش علاقه نسبت به موضوع مطالعه به دیگران هم بیاموزید. برای انجام این كار می توان از قدرت تصور و تخیل استفاده كرد. به عنوان مثال برای یادگیری بهتر شیمی، می توان اتم ها و مولكول ها را در ذهن تجسم كرد.   

 

3- توجه و ادراك:

 

یادگیری باید همراه با توجه و ادراك صورت گیرد. توجه یعنی متمركز كردن حواس برای فهم مطالب یا موضوع یادگیری و ادراك فرآیند فعالی است كه توسط آن تجربه ی كنونی با گذشته ارتباط می یابد و معنا پیدا می كند.

 

4- زمینه معلومات قبلی، تمرین و تكرار:

 

برای یادگرفتن مطلب یا موضوعی، لازم است مقداری معلومات قبلی برای یادگیری فعلی وجود داشته باشد. یعنی توانایی ها، آموخته ها و تجارب قبلی هر فرد پایه و اساس یادگیری بعدی او را تشكیل می دهد. از طرفی لازم است مطالبی را كه یاد می گیریم، در موقعیت های متعدد و اشكال مختلف تكرار كرده و به

صورت ذهنی و عینی تمرین کنیم. یادتان باشد که یادگیری فرآیند چند مرحله ای است که مدخل ورودی آن، حافظه کوتاه مدت است وبرای برخورداری از یک یادگیری عمیق باید از قانون طلایی یادگیری که همان تکرار و تمرین مطالب آموخته شده است، کمک گرفت.

فراموشی، طبیعت ذهن آدمی است. ولی با استفاده از قانون طلایی یادگیری، می توانید آن را به  حداقل برسانید

 

5- اظطراب و حالت هیجانی:

 

شخصی که در اثر یک تجربه به هیجان می آید، دچار اظطراب می شود وتعادل روحی و روانی خود را از دست می دهد و حتی ممکن است راجع به دلیل اصلی ناراحتی خود دچار گیجی وابهام شود و به دنبال آن انگیزه اصلی خود را از دست داده و در یادگیری ذچار اختلال شود

 

6- پاداش و تنبیه:

 

پاداش و تنبیه از دیگر عوامل موثر در یادگیری است. یاد گیرنده اگر در حین یادگیری مورد تشویق قرار گیرد، تقویت خواهد شد و یادگیری بهتر صورت میگیرد و اگر در حین یادگیری تنبیه شود، سرد می شود

 

7- روش سرتاسری یا یک پارچه:

 

برای اینکه بهتر صورت گیرد، به جای اینکه قسمتی از موضوع یا مطلبی را یاد بگیریم، کل آن را یاد بگیریم. مطالبی که برای بار اول خوانده می شود، بهتر است در دفعه اول سریع و اجمالی خوانده شود.(بدون توجه به جزییات) و در دفعات بعدی به جزییات آن توجه شود. دانش آموزان موفق بر روی مطالب اساسی متن تمرکز    می کنند و می توانند مطلب اصلی و جزیی را از هم متمایز کنند.

 

 8- وجود مشکلات و مسایل عاطفی وروانی:

 

افرادی که مسایل ومشکلات عاطفی وروانی دارند، به علت توجه فراوان به مشکلات خود نمی توانند با دقت لازم به مسایل دیگر بپردازند و در نتیجه یادگیری آن ناقص می شود. در این جا لازم است پدران ومادران عزیز نقش خود را به عنوان بزرگترین حامی یک دانش آموز فراموش نکنند. خانواده نقش اساسی برقبولی یا ردی آنان دارد. همراهی و همدلی خانواده، چیزی جدا از میزان پولی است که برای یک دانش آموز صرف می شود.

 

9- تمرکز

 

تمرکز حالتی است که در آن تفکر در محورو مرکز سایر افکار شخص قرار می گیرد. معمولاً افراد به دو دلیل عمده نمی توا نند تمرکز کنند. اول اینکه فرد، خود را مجبور به انجام کاری می بیند که اشتیاق چندانی به آن ندارد. تمرکزش به صورت خود به خود از موضوع دور می افتد و این عدم تمایل باعث چندگانگی در فکر می شود دیگر این که فشلرهای روانی باعث تشتت فکری و عدم تمرکز شود. در هر صورت ذهن شما قادر نیست در لحظه به دو موضوع بپردازد.

پس یا اینکه مطالعه کنید و به چیز دیگری فکر نکنید یا اینکه مشکلات و نگرانی های خود را حل نمایید. بهترین راه حل برای جلوگیری از انحراف فکر به سوی نگرانی ها این است که فهرست افکار اضافی را روی کاغذ یادداشت کنید و بعد از مطالعه به آن ها فکر کنید.

تند خوانی نیز باعث  تمرکز حواس می شود. بهتر است در موقع خواندن، ذهن شما به موضوع دیگری که م.رد علاقه شماست درگیر نباشد، تلوزیون که از تمرکز شما بر روی موضوع مورد مطالعه کم می کند. در طی رعایت بهداشت نیز از ضروریات تمرکز است. حال منظور از بهداشت مطالعه چیست؟

 

« بهداشت مطالعه»

 

الف- هوا و نور:

ب- جهت تابش نور:

نور باید از سمت چپ و بالا از فاصله 45 درجه به کتاب و کاغذ بتابد.

ج- یکنواخت بودن  نور محیط:

نور سطح کتاب با نور اطراف نباید اختلاف زیادی داشته باشد زیرا باعث خستگی چشم ها  می شود.

 

د- استراحت متفاوت چشم ها:

برای هر ساعت مطالعه، یک ربع ساعت استراحت داشته داشته باشید. در این زمان هم چشم ها و هم مغز استراحت می کنند و هم فرصت مرور مطالب یاد گرفته شده خود را پیدا می کنیم. در زمان استراحت به فاصله دور و به دون توجه ودقت نگاه کنید.

ه- وضع نشستن به هنگام مطالعه:

نباید مدت ها به طور خمیده به جلو یا از طرفین مطالعه کرد، چون به تدریج ممکن است باعش تغییر شکل ستون مهره ها شود. بهتر است ضمن مطالعه و در فواصل استراحت چشم ها، وضع نشستن خود را تغییر دهید و مقداری حرکت کنید تا از رکود خون در پا ها جلوگیری شود. مطالعه موقع حرکت (مطالعه موقع حرکت وراه رفتن به ویژه هنگام حرکت ماشین، مناسب نیست و باعث خستگی و ضعف چشم ها می شود.)

و- صرف غذا:

بلا فاصله پس از صرف غذا، نباید مطالعه کرد. زیرا پس از صرف غذا خون زیادی به سمت دستگاه گوارش  جریان می یابد و از میزان جریان خون در مغز کاسته می شود و در نتیجه از آمادگی برای مطالعه می کاهد.

 

 

«روش های طلایی درس خواندن»

 

 

راهبرد های مطالعه و یادگیری:

روانشناسان یادگیری در طول بیست سال اخیر به پیشرفت های عظیمی دست یافته و به دیدگاههای تازه ای نسبت به مطالعه و یادگیری رسیده است. نظریه ها و روش های جدید یادگیری و مطالعه که عمدتاً از روانشناسی خبر پردازی  سر بر آورده اند. در بسیاری از مواقع مکمل نطریه ها وروش های قدیمی هستند، اما در بعضی موارد با آن ها متفاوت است. بنا بر نظریه های قدیمی خواندن که در روش های مطالعه زیر بنای روش های تند خوانی قرار گرفته، چنین فرض شده است که سرعت مطالعه وابسته به حرکات سریع چشم است، یعنی هر چقدر چشم سرعتر از روی کلمات بگذرد، ذهن نیز سریع تر اطلاعات موجود در کلمات را درك می كند. بر خلاف این نظریه در روان شناسی یادگیری جدید كه از یك رویكرد خبرپردازی یا پردازش اطلاعات سر چشمه می گیرد، اینگونه استدلال می شود كه عامل مهم در سرعت مطالعه، پردازش اطلاعات در ذهن خواننده است. یعنی هر چه ذهن آدمی اطاعات دریافتی را سریع تر پردازش كند، سرعت درك ولذا سرعت مطالعه او نیز بیشتر خواهد بود. تفاوت های فردی افراد در خواندن به فرآیند پردازش اطلاعات مركزی وابسته است نه به فرآ یند های حسی پیرامونی.

 

روش های یادگیری موثر:

به منظور بهبود فرآیند یادگیری ،روش های متعددی بیان شده اند. برای آشنایی بیشتر شما عزیزان با این روش ها به طور اجمالی به بررسی دو روش موثر به نام های روش پس ختام و مردر میپردازیم.

 

روش پس ختام:

این روش شامل 6 مرحله وكلمه ی پس ختام از حروف اول این مراحل تشكیل شده كه عبارتند از :

 

1-پیش خوانی: به معنای اجمالی به منظور دریافت كلیات موضوع و سازمان دهی كلی مطلب است . در این روش، خواننده قبل از خواندن دقیق، كل مطلب را مرور و بررسی   می كند. 

 

 2- سوال كردن:

برای هر قسمت از كتاب یا هر فصلی كه مطالعه میشود ،میتوان پرسش هائی مطرح كرد و با مطالعه ی بیشتر به آن ها پاسخ داد . سوال ها را با كلمات چگونه ، چه كسی چرا ، چه چیز وغیره باید مطرح كرد.

 

3ـ خواندن:

در این مرحله، كل متن یا كتاب مطالعه می شود و به پرسش های مطرح شده پاسخ داده می شود. سرعت خواندن باید با سادگی یا پیچیدگی متن تناسب داشته باشد.

 

4ـ تفكر:

اندیشیدن در مورد موضوع مطالعه به آن معنا می دهد و به یاد سپاری آن كمك می كند. به منظور یادگیری بهتر مطالب، از پیش آموخته شده ارتباط داده، نكات اصلی وفرعی را شناسایی كرده وبه یكدیگر پیوند داده و تناقضات موجود در متن را حل كرد. با توجه به آنچه كه گفته شد، مهمترین اصل زیربنای تفكر در جریان مطالعه، بسط معنایی است. یعنی شاخ و برگ دادن به مطالب آموخته شده و ایجاد ارتباط بین آنها و آموخته های قبلی كه می تواند به یاد سپاری مطالب كمك كند.

 

5ـ از حفظ گفتن:

پس از مطالعه هر قسمت، باید مطالب آن توسط خواننده به زبان ساده بازگو شود. این بازگویی مطالب، معلوم می كند كه كدام قسمت ها به خوبی یاد گرفته نشده و باید مجدداُ مطالعه شود.

 

6ـ مرور كردن:

پس از اتمام مظالعه یك كتاب یا مطالب درسی به منظور جلوگیری از فراموشی مطالب باید كل مطلب مرور شود. بهترین راه مرور كردن این است كه بدون مراجعه به متن اصلی به پرسش های مطرح شده پاسخ داده شود. در صورتی كه خواندن متن، نتواند به پرسش ها پاسخ دهد، لازم است به متن اصلی مراجعه كرده و مجدداُ اقدام به مطالعه قسمت فراموش شده نمایید. پژوهش های مختلفی كه در رابطه با تاثیر روش پس ختام در افزایش پیشرفت تحصیلی و بالا بردن كیفیت یادگیری دانش آموزان و دانشجویان انجام شده نشان داده اند كه این روش تاثیر زیادی دارد.

 

روش مردر:

یكی از روش های مطالعه یادگیری، روش مردر نام دارد. مراحل این روش عبارتند از:

 

1ـ حال وهوا:

منظور این است كه برای مطالعه باید سر حال وآماده یادگیری باشید. بدین منظور سعی كنید با ایجاد حالت آرمیدگی عضلانی بر اضطراب خود غلبه كرده و افكار مثبت را جانشین افكار منفی و شك تردید های بیهوده سازید.

 

2ـ درك و فهم:

در این مرحله بكوشید تا آنجا كه ممكن است، مطالبی را كه می خوانید به طور عمیق درك كنید. از میزان درك خود آگاه باشید و مطالبی را كه خوب نفهمیده اید، با علامت سؤال مشخص كنید.

 

3ـ یادآوری:

آنچه را كه در هر مرحله خوانده و فهمیده اید، به یاد آورید.در این مرحله با استفاده از تخیل، تفسیر و تحلیل مطالب به یادگیری مطلب كمك كنید.

 

4ـكشف و هضم:

در این مرحله مطالبی كه در مراحل قبل نفهمیده اید، مراجعه كرده و به یادگیری آنها و كشف ارتباط بین مطالب با یكدیگر بپردازید. مطالب پیچیده را به اجزای ساده تر تجزیه كنید و برای فهم آنها از معلمان، اساتید ومنابع معتبر كمك بگیرید.

 

5ـ بسط و گسترش:

مطالبی را كه می خوانید به آنچه كه قبلا‏ٌ  آموخته اید، ارتباط داده و به آن شاخ و برگ دهید و سؤال هایی نظیر این سؤال ها را از خود بپرسید:

ـ اگر به نویسنده ی مطلب دسترسی داشتید، از او چه سؤال هایی می پرسیدید؟

ـ چگونه می توانید آنچه را كه آموخته اید، برای دیگران قابل فهم سازید؟

ـ چگونه می توانید از اطلاعاتی كه كسب كرده اید، در عمل استفاده كنید؟

 

6ـ مرور وپاسخ دادن:

مرور مطالب آموخته شده و پاسخ دادن به سؤال های طرح شده به منظور رفع ابهامات و اشكالات احتمالی، یكی از مهمترین مراحل در تمام روشهای یادگیری است.  • مواظب
  • ستاره های نوجوان
  • کارت شارژ همراه اول