تبلیغات
history,education,music - اعتیاد بلای خانمانسوز در بین جوانان
اعتیاد بلای خانمانسوز در بین جوانان


پدیده اعتیاد یکی از معضلات جامعه امروزی بشر و پدیده شوم و خطرناکی است که همه ساله گروهی از انسانها را به کام مرگ می‌کشاند.

گروههایی از نسل جوان به زعم خویش،برای رسیدن به استقلال، خروج از کنترل والدین و فراموشی مسایل و بحرانها، مصرف مواد افیونی را تجربه می‌کنند.

جمعی از شهروندان قزوینی در گفت وگو باایرنا نسبت به خطر اعتیاد هشدار داده و از مصرف بی‌رویه مواد مخدر که لطمات سنگینی در ابعاد اجتماعی و اقتصادی به جامعه وارد می‌کند به عنوان چالشی بزرگ یاد کردند.

این عده معتقدند، دوری از مدرسه و دانشگاه، نبود سرگرمی و تفریحات سالم و مشغله زیاد والدین باعث شده غول اعتیاد در تعطیلات تابستانی جوانان را بیش از گذشته تهدید کند.

این شهروندان می‌افزایند، مسوولان نیروی انتظامی گاهی خبر دستگیری تعدادی از قاچاقچیان و توزیع‌کنندگان مواد مخدر و جمع آوری و معدوم کردن مقداری مواد افیونی رااعلام می‌کنند امابرای مبارزه بااعتیاد باید راهکارهای بهتری را به کار برد.

به‌گفته این عده، شاید این گونه اخبار اندکی از نگرانی و دلشوره والدینی که فرزندانشان درسنین حساس قرار دارند، بکاهد اما آنان با مشاهده افراد معتاد، توزیع مواد مخدر در بوستان‌ها، یافتن سرنگ‌های آلوده و حتی مشاهده جوانانی که بی‌واهمه وارد داروخانه شده و تقاضای سرنگ می‌کنند، بر میزان نگرانی‌هایشان می‌افزاید.

جلیل رجبی کارمند یکی از شرکتهای دولتی دراین‌باره گفت: برخی جوانان به سبب میل به دستیابی به آنچه که آنان استقلال و خارج شدن از کنترل والدین ، فراموش کردن مسایل و تجربه احساسات جدید می‌نامند به مصرف مواد مخدر روی می‌آورند.

وی افزود: شکی دراین نیست که یکی ازراهکارهای استکبار ودشمنان این نظام تسلط بر جوانان از راههای گوناگون از جمله معتاد کردن آنهاست اما نباید فراموش کرد که همه افراد در این زمینه مسوولیت دارند.

یکی دیگر از شهروندان قزوینی که بازنشسته است و اغلب اوقات خود را در پارکهای قزوین سپری می‌کند، گفت: درطول روز تعداد زیادی از جوانان بی‌هدف و از بیکاری در بوستانها و اماکن پرتردد درحال پرسه زدن و آماده جذب شدن به رفتارها واعمالی هستند که والدین از اینگونه تفریحات بشدت هراس دارند.

یک دانشجوی رشته روانشناسی نیز گفت: گاه تضعیف اعتقادات، نبود هویت کامل و حس مسوولیت و وجود دوستان ناباب به روی آوردن جوانان به اعتیاد دامن می‌زند.

مینا ثابتی افزود: جوانان سرمایه اصلی سازندگی کشور محسوب می‌شوند، اما برخی پدران و مادران ایرانی فقط دراین اندیشه‌اند که چگونه فرزندانشان را از آلوده شدن به معضلات خطرناکی مثل اعتیاد و گرفتاری در دام ناهنجاریها نجات دهند.

شهروند دیگری گفت: در هفته مبارزه با مواد مخدر و بهزیستی شایسته است ادارات بهزیستی و مددجویان اهتمام بیشتری به مبارزه با معضل اعتیاد داشته باشند.

حمیدرضا ترابی افزود: بهترین اقدام برای کمک به خانواده‌ها در این زمینه آگاه کردن جوانان ازمضرات اعتیاد با کمک رسانه‌های جمعی و تلاش بیشتر نیروی انتظامی در مبارزه با قاچاقچیان و توزیع‌کنندگان مواد مخدر است.

سعید حاج کریمی دانشجوی رشته معماری گفت: متاسفانه معضل اعتیاد دربین برخی دانشجویان دختر و پسر نیز به چشم می‌خورد.

این دانشجو خاطرنشان کرد: برخی استفاده از مواد مخدر را مد و پرستیژ دانسته و در میهمانی‌ها مواد مخدر و الکل مصرف می‌کنند.

یک روانشناس نیز با بیان اینکه بهترین راه حل برای جلوگیری از اعتیاد پیشگیری است، گفت: با شناسایی و معرفی عوارض منفی مواد مخدر توسط کارشناسان، می‌توان جامعه را از مضرات آن آگاه کرد.

الهام صمدی افزود: افزایش امید به آینده دربین جوانان از عوامل مهم در دوری آنها از اعتیاد و مسایل و مشکلات مربوط به آن است.

رییس سازمان تبلیغات اسلامی استان قزوین نیز گفت: در برخی مجالس و محافل مثل عروسی‌ها، مواد مخدر و مشروبات الکلی به میهمانان تعارف می‌شود که تاثیر نامطلوبی بر افراد برجای می‌گذارد.

حجت‌الاسلام والمسلمین علی‌اکبر حاج عزیزخانی افزود: باید فضا برای کسانیکه به انجام تخلفات ازجمله اعتیاد روی می‌آورند تنگ شده تا از گسترش اعتیاد جلوگیری شود.

معاون دارویی دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین نیز گفت: به دلیل قرار گرفتن استان قزوین در مسیر محورهای مواصلاتی اصلی کشور، این استان همواره در معرض شدیدترین ناهنجاریها از جمله مواد مخدر قرار دارد.

دکتر فرزاد پیرویان افزود: در سالهای اخیر علاوه براشکال سنتی مصرف مواد مخدر، با جنبه‌های جدیدی از این پدیده خانمانسوز مواجه شده‌ایم.

وی خاطرنشان کرد: یکی ازاین اشکال وجود داروهای مخدر است که بسیاری از خانواده‌ها به این داروها به دلیل شکل ظاهری توجه چندانی نمی‌کنند و آن را نوعی داروی معمولی می‌پندارند.

پیرویان گفت: این مواد بانامهایی نظیر "تمجیزک"، "تی دی جزیک" و "جس نور" برای مصرف معتادان عرضه می‌شود.

وی یادآور شد: مسوولان مبارزه با مواد مخدر باید با فرهنگ‌سازی و دادن آگاهی لازم در این زمینه و با همکاری دستگاه‌های ذیربط مانند آموزش وپرورش و دانشگاهها جامعه راازخطرات این داروها آگاه کنند وخانواده‌ها نیز نظارت کافی بر فرزندان خود داشته باشند.

رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر فرماندهی نیروی انتظامی استان قزوین نیز گفت: نیروی انتظامی استان قزوین تلاش زیادی برای جلوگیری از توزیع مواد مخدر به کار بسته است.

سرهنگ عباس زارع افزود: پیشگیری بهترین راه مبارزه با اعتیاد بوده و شایسته است دستگاه‌های ذیربط و مسوول در امور جوانان این نسل را از گرفتار شدن در دام اعتیاد آگاهی بخشند.

وی اظهار داشت: مواد مخدر یک سم مهلک و خانمانسوز و یکی از توطئه‌های استکبار جهانی برای نابود کردن نسل جوان است.

زارع افزود: یکی از مشکلات عمده ایران در مبارزه با مواد مخدر همسایگی با افغانستان و پاکستان به‌عنوان اولین و دومین تولیدکننده مواد مخدر در جهان است که باعث شده مواد مخدر به راحتی دراختیار افراد قرار گیرد.


  • مواظب
  • ستاره های نوجوان
  • کارت شارژ همراه اول